Kişisel Gelişim Siz de İşe Yaramıyor mu?

Kişisel Gelişim Siz de İşe Yaramıyor mu?

 

Kendinizi geliştirmek istiyorsunuz. İşinizde terfi almak, daha başarılı olmak ve ilerlemek…

Bunun için Yaşam koçu ve kariyer koçu ile çalışmak, kişisel gelişim yazıları (kişisel gelişim blogları), kişisel gelişim kitapları okumak ve kişisel gelişim eğitimleri almak kendinizi geliştirmek için yaptığınız aktiviteler arasında başı çekiyor.

Fakat istediğiniz noktaya gelemeyince, eğitimlerin düşündüğünüz kadar etkili olmadığına, kişisel gelişim yazılarının da gerçekleşmeyen bir kaç paragraftan ibaret olduğuna inanıyorsunuz.

Aslında kişisel gelişim ile gelişememenizin sebebi ne kalitesiz eğitimler ne de kişisel gelişim yazıları. Asıl sebep kişisel gelişime olan bakış açınız.

İşte kişisel gelişim ile gelişememenizin 5 sebebi ve dikkat etmeniz gereken noktalar:

Kişisel gelişim yazılarını bir tedavi olarak görüyorsunuz

Kişisel gelişim yazıları bir hazır-hizmet değildir.

Televizyonunuz bozulduğunda onu servisi götürürsünüz ve tamir ettirirsiniz.

Bu bir hazır hizmettir. Kişisel gelişim yazıları ise bir öğretidir. Size ne yapılması gerektiğini detaylı bir şekilde anlatır ve size gerekli aletleri nereden bulacağınızı söyler.

Bunları kullanıp kullanmamak sizin iradeniz ve isteğinizle doğrudan alakalıdır. Kişisel gelişim yazılarını büyülü satırlar olarak görmekten ziyade onları birer araç olarak algılamalı ve hayata geçirmelisiniz.

Kişisel gelişim yazıları siz okudukça değil siz yaptıkça sizi geliştirir.

Kendinize yeterli süreyi tanımıyorsunuz

Kendinizi geliştirmek isterken yaptığınız ve uyguladığınız şeylerden sonra sonucu hemen görebilmek istiyorsunuz.

Diyet yapmaya başladığınız günün ardından hemen tartıya çıkıp ne kadar zayıfladığınızı görmeye çalışırsanız sonucun hayal kırıklığı olması normaldir. Kendinizi geliştirebilmek için kendinize ihtiyacınız olan süreyi vermelisiniz.

Bu kişiden kişiye değişebilen bir olgudur. İstediğiniz konuda, bir kişinin gelişmesi altı ay sürerken sizin gelişmeniz bir sene sürebilir.

Fakat bu asla birkaç gün değildir.

Değişime izin vermiyorsunuz

Eğer gelişmek istiyorsanız değişime açık olmanız gerekir.

Çünkü kişisel gelişim kendinizi daha iyi yönde değiştirmek demektir. Kendinize daha iyi şeyler eklemek ve ilerlemek demektir. Kişisel gelişiminize karşı %100 açık olmanız ve değişime izin vermeniz gerekir.

Eğer düşündüğünüz fikirlere sıkı sıkıya bağlıysanız, yaşam koçunuzun size verdiklerinin ya da bir kişisel gelişim yazısında okuduğunuz fikrin siz de kesinlikle işe yaramayacağına baştan inanmışsınız demektir.

Kendinizi kişisel gelişime açmalı ve değişime izin vermelisiniz.

Yaratıcı değilsiniz

Kişisel gelişim üzerine okuduğunuz kitaplar ya da bloglar ( hatta benim bloğum) tam olarak sizin durumunuzu anlatmıyor olabilirler fakat bu onlardan yararlanamayacağınız anlamına gelmez.

Bu noktada yaratıcı olmanız ve sizin durumunuzda bu bilgileri nasıl kullanabileceğinizi bulabilmeniz çok önemlidir.

İş yeri ve hedeflerle ilgili bir kişisel gelişim bilgisini bir öğrenci okul hayatında da kendisine fayda sağlayacak şekilde kullanabilir.

Kendinize yalan söylüyorsunuz

En büyük yalanları hep kendinize karşı söylüyorsunuz çünkü bu yalanlara en çok inanacak kişi de sizsiniz.

İstediğiniz şeylere biraz yavaş giderken ya da bazı anlar dururken, kendinize kişisel gelişimin size uygun olmadığını, Kendinizi geliştiremeyeceğinizi ya da istediğiniz konunun size fazla geldiğinizi söylüyorsunuz. Ve saniyesinde inanıyorsunuz.

Bu vicdanınızı rahatlatmak için kendinize söylediğiniz bir yalan. İlerleyemediğin anlarda pes etmektense nelerin sizi durdurduğunu görmeli ve bu konuda kendinizle yüzleşerek doğruları konuşmanız gereklidir.

Kişisel gelişiminiz için öncelikle nelerin sizi engellediğini bilmelisiniz. Yukarıda yazdığım 5 madde ya da kendi bulduğunuz “sizin” engeliniz. Bu engelleri bulduğunuzda onları geçmeniz çok daha kolay olur.

Yazar hakkında

Mahmut Öz administrator

Bir cevap yazın